+48 728 757 518 garbacz_marta@wp.pl

Jaką terapię wybrać?

Gdy rozważamy możliwość skorzystania z psychoterapii mamy do wyboru bardzo wiele różnych form pomocy.
Rozpoczynając od wyboru nurtu psychoterapii, od którego zależy to, jak spotkania będą wyglądać, jaki będzie ich cel, jak długo będzie trwała psychoterapia i na jak głębokim poziomie będziemy pracować – od krótkoterminowych terapii, gdzie celem jest przepracowanie jednego określonego od początku problemu, trwających kilka sesji, po długoterminowe terapie, gdzie celem jest poznanie siebie i zmiana takich utrwalonych cech naszej osobowości, które przeszkadzają nam w tym, żeby prowadzić satysfakcjonujące życie. Wiele zależy od typu problemu, ale też tego, na jak głębokim poziomie jesteśmy gotowi pracować, od naszych preferencji i osobistych zainteresowań.

Drugą kwestią, którą można rozważyć jest wybór formy psychoterapii – a mamy do wyboru spotkania indywidualne, terapię grupową, wreszcie terapię małżeńską lub rodzinną. Tu również wiele zależy od problemu, z którym chcemy się uporać, ale też ważne są nasze preferencje. Z pewnością niektóre osoby lepiej czują się w grupie i docenią wsparcie innych (wielu naraz) osób i bycie częścią tej, stworzonej na jakiś czas, ale trwałej przez czas swojego istnienia, społeczności. Inne osoby mogą czuć się bezpieczniej w indywidualnej relacji z jedną osobą, z psychoterapeutą. Na pewno każda z form terapii ma swoje plusy. Natomiast terapia par i rodzin pozwala całej rodzinie pracować nad swoim problemem i rozwijać się równocześnie, jest to oczywiście optymalna sytuacja, jeśli problem dotyczy całej rodziny, ale zarazem chyba najtrudniejsza, ponieważ chęć zmiany muszą wyrażać wszystkie osoby w rodzinie i wszystkie muszą mieć motywację do pracy nad sobą (w każdym razie wystarczającą do tego, by przychodzić na spotkania), co nie zawsze jest możliwe.

I ostatnią rzeczą jest osobisty wybór terapeuty, nasze emocjonalne wrażenie w kontakcie z nim, czy odpowiada nam osobowościowo, czy jest on osobą, z którą chcemy pracować i związać się (przynajmniej w przypadku długoterminowych psychoterapii) na dłuższy czas.

Frazy wyszukiwane: psychoterapia – Gdańsk; psychoterapia indywidualna psychodynamiczna w Gdańsku